فنر مارپیچ چیست و انواع آن کدام است؟

فنر مارپیچ به خاطر کاربردش در وسایل مختلف در انواع مختلفی نیز تولید می‌شود که می‌توان با توجه به نیاز هر دستگاه و عملکردی که افراد از فنر انتظار دارند، از نوع مناسب آن فنر استفاده کرد. یکی از انواع پر کاربرد فنر‌ها در میان انواع مختلف فنر، فنر مارپیچ است.

این فنر فوق العاده در مدل‌های مختلفی تولید می‌شود و در وسایل زیادی کاربرد دارند که شما می‌توانید در صفحه اینستاگرام توضیحات مختصری را راجب هر نوع فنر مارپیچ و همچنین دیگر فنر‌ها به دست آورید.

اگر قصد دارید که با انواع مختلف فنر‌ها مثل فنر فشاری، فنر کششی، فنر هالوژن و… آشنا شوید دیگر مقالات سایت کبیر فنر را که در رابطه با این فنر‌ها می‌باشد، را مطالعه کنید. در ادامه مقاله نیز ما به بررسی فنرهای مارپیچ و انواع آن می‌پردازیم و نکاتی را درباره‌ی آن‌ها برای شما بیان می‌کنیم.

استفاده کردن از فنر‌ها در وسایل مختلف و برای کارهای مختلف از زمان‌های قدیم انجام می‌شده است و در واقع فنر‌ها یکی از تکنولوزی‌های قدیمی هستند که با گذشتن زمان مدام پیشرفت کرده و از نظر ظاهری و کارایی تغییر کرده‌اند. این تغییرات باعث طراحی و تولید فنرهایی مثل فنر پیچشی، فنر فرم‌دار، فنر تسمه‌ای، فنر مارپیچ و… شده است.

فنر مارپیچ چیست؟

در بین انواع مختلف فنرهایی که تا حالا طراحی و تولید شده، فنر مارپیچ یکی از انواع فنرهایی است که کارایی زیادی دارد. در این مدل از انواع فنرها، حرکت دورانی به حرکت خطی تبدیل می‌شود و به همین دلیل در دستگاه‌هایی با این کارایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در آپارات نحوه‌ی کار کردن این فنر به طور کامل و دقیقی به صورت فیلم در اختیار شما گذاشته شده است.

 

فنر مارپیچ چیست؟

 

کاربرد فنر مارپیچ

فنرهای مارپیچ به واسطه‌ی داشتن ویزگی‌هایی خیلی خاص و منحصر به فرد کاربرد‌های زیادی در صنعت‌های مختلف و در ساختن وسیله‌‌های مختلف دارند به طوری که در بین انواع فنر و کاربرد آن می‌توانیم این مدل از فنرها را به عنوان پرکاربردترین فنر معرفی کنیم.

از جمله کاربرد‌های فنر مارپیچ می‌توانیم به استفاده از آن در صنعت‌های خودروسازی، پزشکی، الکترونیک، ساعت سازی و مکانیک اشاره کنیم.

 

کاربرد فنر مارپیچ

 

انواع فنر مارپیچ

فنرهای مارپیچ مثل انواع دیگر فنر‌ها یعنی فنر صنعتی دارای انواع مختلفی است که از هر نوع آن در وسایل مختلف متناسب با کارایی که از فنر انتظار دارند، استفاده می‌کنند. در ادامه چند نوع از این فنر‌ها را در قالب یک توضیح کوتاه و مختصر به شما معرفی می‌کنیم‌.

فنر مارپیچ صحافی

یکی از انواع فنرهای مارپیچ که از آن برای اینکه قطعات مختلف را بهم متصل کنند و اتصال آن‌ها به یکدیگر را تثبیت کنند، استفاده می‌کنند، فنر مارپیچی صحافی است. این مدل فنرمارپیچ از یک سیم فلزی ساخته شده که به شکل مارپیچ طولانی بهم پیچیده شده و این نوع از فنرهای مارپیچ را به وجود آورده است.

این نوع فنر از فنرهای مارپیچ به خاطر عملکرد اتصالی و تثبیتی که دارند، برای اینکه استحکام سازه‌ها و قطعات متصل شده بهم را حفظ کند و باعث عملکرد درست هر قطعه بشود، نقش خیلی مهمی را بر عهده دارند. در صنایع مختلف می‌توان از این فنر در کنار دیگر فنر‌ها مثل فنر مخروطی استفاده کرد.

فنر مارپیچ پلاستیکی

فنرهای مارپیچی پلاستیکی بیشتری شباهت را از نطر کارایی به فنر‌های صحافی دارند و مثل آن‌‌ها برای متصل کردن قطعات به یکدیگر و تثبیت قطعات از آن‌ها استفاده می‌شود. از ویژگی فنر مارپیچ پلاستیکی می‌توانیم به سبک وزن بودن آن‌ها و همچنین مقاومت خوبی که در برابر خوردگی دارند، اشاره کنیم‌.

از این فنر هم می‌توانیم در کنار بقیه‌ی فنرها مثل فنر شاخکی در ساختن وسایل مختلفی استفاده کنیم.

 

فنر مارپیچ پلاستیکی

 

فنر مارپیچ فشاری

فنرهای مارپیچ فشاری نوع دیگری از فنرهای مارپیچی هستند که در وسایلی که باید در آن‌ها نیاز است یک نیروی فشاری اعمال بشود، مورد استفاده قرار می‌گیرند. از یک نوع فولاد برای ساختن این فنر استفاده می‌شود و با توجه به کاربرد، قطر و طول آن تعیین می‌شود. از این نوع فنر مارپیچی هم می‌توان در کنار فنر دوقلو و دیگر فنرها استفاده کرد.

فنر مارپیچ رویان

مدل بعدی فنرهای مارپیچی، فنرهای رویان است که با توجه به کاربرد آن در وسیله‌ها قطر و طول آن تعیین می‌شود و می‌تواند در برابر نیروی خارجی منبسط و متراکم بشود. در وسایل مختلف می‌توان با توجه به کارکردی که مورد انتظار است، از آن در کنار فنر حلزونی استفاده کرد.

فنر مارپیچی ارتودنسی

فنر مارپیچی ارتودنسی از آن دسته از فنرهای مارپیچ است که در حوزه‌ی پزشکی و در خدمات ارتودنسی از آن استفاده می‌شود. برای اینکه شما اطلاعات بیشتری درباره‌ی این فنر بتوانید به دست آورید، می‌توانید از طریق تماس با کبیر فنر از مشاوران کارایی و نحوا‌ی طراحی آن را بپرسید و از آن مطلع شوید.

کلام آخر

در این مقاله قصد ما این بود که شما را با فنرهای مارپیچ آشنا کنیم و درباره‌ی انواع مختلف آن با شما صحبت کردیم. شما می‌توانید برای اینکه با کبیر فنر بیشتر آشنا شوید، قسمتی تحت عنوان درباره شرکت کبیر فنر را بخوانید. از اینکه ما را با نگاه گرمتان تا آخر این مقاله همراهی کردید، از شما بسیار ممنونیم.

keyboard_arrow_up