فنر خودرو و انواع و کاربردهای آن

همانطور که می‌دانید فنرها جزو قطعاتی هستند که در تمامی صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند و در زمان تولید و ساخت خودروها استفاده از فنر لازمه کارخانه‌های خودروسازی بوده است. یکی از اصلی‌ترین فنر خودرو  فنر تعلیق می‌باشد که وظیفه آن جذب و دفع ناهمواری‌های جاده و وظیفه تحمل کردن وزن اتاق ماشین را دارد.

فنرها دارای انواع مختلفی هستند که بر حسب نیاز از آن‌ها در ماشین‌ها استفاده می‌شود. این قطعه در خودرو دارای شکل‌های مختلفی هستند که شامل بشکه‌ای، استوانه‌ای، مخروطی و ساعت شنی می‌باشد که هر یک از آن‌ها برای تحمل بار و فشار زیاد تولید شده اند. در ادامه این مطلب قصد داریم به انواع فنر و کاربرد آن بپردازیم. بنابراین اگر در این باره سوالاتی دارید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

فنر خودرو چیست؟

اگر که برای شما هم سوال است که فنر خودرو چیست و کمک فنر چیست و نقش آن، انواع اجزای آن کدام است؟ باید پاسخ دهیم که فنرها و کمک فنرها ۲ اجزای جدا نشدنی هستند که یکدیگر را تکمیل می‌کنند و به تنهایی کاربرد خاصی ندارند. این ۲ قطعه در کنار یکدیگر ارتشاعات ناشی از حرکت خودروها را در مسیرهای ناهموار جذب کرده و مانع انتقال آن به اتاق خودرو می‌شوند.

در واقع فنرها بخش تحمل وزن و کمک فنرها بخش دفع نیروها را برعهده دارند. فنرها ضمن تحمل وزن ماشین، ارتفاع خودرو را با سطح زمین تنظیم می‌کند و آن را ثابت نگه می‌دارد. چرا که مانع از برخورد کف خودرو با سطح زمین می‌شود. شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر به صفحه اینستاگرام کبیر فنر مراجعه کرده و ما را در آنجا دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط: تعمیر کمک فنر

 

انواع فنر خودرو

یکی از بخش‌های اصلی سیستم تعلیق خودرو فنر می‌باشد که دارای انواع گوناگونی است. انواع مختلفی از فنرها در ماشین‌ها و وسیله نقلیه امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها دارای ویژگی، مزیت و کاربردهای مختص به خود هستند. مهمترین، رایج‌ترین و پراستفاده‌ترین انواع فنر خودرو به شرح زیر است:

 • فنر مارپیچی (لول)
 • فنر تخت
 • فنر پیچشی
 • فنر بادی
 • فنر شمشی
 • فنر ساعتی

 

فنر خودرو چیست؟ و انواع آن

 

همچنین شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد فنرها به آپارات کبیر فنر نیز مراجعه کنید.

 

فنر ساعتی خودرو

اگر که برای شما سوال است که فنر ساعتی خودرو چیست؟ باید پاسخ دهیم که این نوع فنر خودرو به خاطر نیاز فرمان ماشین به گردش استفاده می‌شود و نقش رابط را دارد و کاربرد اصلی آن برقرار کردن ارتباط سیم‌ها مربوط به بوق و ایربگ در زیر غربیلک فرمان به بالای غربیلک است. وظایف فنر ساعتی خودرو شامل:

 • تعیین زاویه چرخش فرمان
 • ارتباط بین بوق و فرمان خودرو
 • برقراری ارتباط دکمه‌های پخش صوت روی فرمان ماشین
 • برقراری ارتباط کیسه هوای فرمان
 • برقراری ارتباط دکمه‌های کروز روی فرمان
 • و ‌…

 

فنر ساعتی خودرو

 

اگر شما قصد خرید انواع فنر را دارید می‌‌توانید به قسمت محصولات فنر کبیر فنر مراجعه کنید.

فنر شمشی خودرو

فنر شمشی خودرو  یکی دیگر از انواع فنرهایی می‌باشد که در سیستم تعلیق ماشین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. فنر شمشی یا شاه فنر ماشین برای جذب انرژی ضربه‌ها و ارتعاشاتی که در طول حرکت خودرو ایجاد می‌شود، به کار می‌رود. این نوع فنر به نام فنر برگه‌ای نیز شناخته می‌شود‌. کاربرد این قطعه بیشتر برای خودروهای باری می‌باشد. چرا که استفاده از این قطعه برای بالا بردن توانایی تحمل وزن‌های بالا است.

این قطعه در جلو و عقب خودرو قرار داده می‌شود و به طور معمول جنس آن از فولاد ضد زنگ و در بعضی مواقع از جنس پلاستیکی ساخته می‌شود. همچنین برای کسب اطلاع راجع به فولاد فنر می‌توانید به مقاله فولاد فنر چیست و انواع آن کدام است در صفحه کبیر فنر مراجعه کنید.

 

آشنایی با انواع فنر خودرو

 

کاربرد فنر خودرو

فنرها در ماشین برای هر قسمت از اتومبیل کاربرد منحصر به فرد خود را دارند. از اصلی‌ترین کاربردهای فنر خودرو می‌توان به کنترل میزان لرزش خودرو که در زمان روشن‌شدن یا حرکت خودرو به وجود می‌آید اشاره کرد که برای کنترل اینگونه لرزش‌ها گزینه بسیار خوبی محسوب می‌شود. وجود سیستم فنربندی ماشین‌ها به چندین دلیل ضروری می‌باشد.

 • جذب ضربات وارد شده از سمت جاده و کاهش انتقال آن به کابین و سرنشینان
 • تماس چرخ‌های فرمان پذیر جلو با سطح جاده برای تسلط بهتر رانندگان بر کنترل و هدایت خودرو
 • پیشگیری از استهلاک انواع اتصالات خودرو

شما عزیزان می‌توانید برای آشنایی با نحوه تولید فنر به وب سایت رسمی کبیر فنر مراجعه کنید.

جمع بندی نهایی

در این مقاله به انواع فنر خودرو و کاربرد آن در صنعت خودروسازی پرداختیم. اگر که قصد تهیه هرگونه فنر را دارید می‌توانید نمونه کار کبیر فنر را مشاهده کنید. همچنین اگر سوالاتی در این باره دارید می‌توانید با تماس با کبیر فنر با مشاوران این مجموعه در ارتباط باشید تا راهنمایی‌های لازم خود را کسب کنید.

keyboard_arrow_up