آشنایی با طراحی فنر

طراحی فنر یکی از کارهایی است که قبل از شروع ساختن فنر باید حتما انجام شود. این مرحله‌ی مهم در ساختن فنر اگر با دقت انجام نشود بر روی نتیجه‌ی نهایی و تولید فنرهای مختلف اثر می‌گذارد و می‌تواند میزان کیفیت و کارایی آن‌ها را تغییر بدهد.

بنابراین آشنا بودن طراحان فنر با همه‌ی این نکات و دقت کردن و داشتن مهارت در این زمینه تاثیر زیادی بر روی نتیجه‌ی کار دارد. طراحان فنر باید در طراحی هر نوع فنر همچون فنر تسمه‌ای، فنر صنعتی، فنر مخروطی و .. به همه‌ی این موارد توجه و دقت کنند و فنر مناسب و استاندارد و بدون عیب و نقصی را طراحی کنند تا بتواند در زمینه‌های مختلف کاربرد داشته باشد. در ادامه درباره‌ی طراحی کردن فنرهای مختلف با شما بیشتر صحبت کرده و مطالبی را راجع به این مورد برای شما بازگو می‌کنیم. 

نکته‌های مهم در طراحی فنرها 

طراحان برای این که بتوانند یک فنر را به صورت اصولی و درست دقیق طراحی کنند، لازم است که با ویژگی‌های فنرها آشنا باشند تا طراحی آن‌ها کاملا اصولی و دقیق باشد. 

اولین موردی که طراحان باید با آشنا باشند این است که بدانند هر نوع فنری به صورتی انرژی که به آن وارد می‌شود را ذخیره می‌کند. بدین صورت می‌توانند خیلی خوب و راحت آن فنر را طراحی کنند. در آپارات می‌توانید به خوبی درباره‌ی ذخیره‌‌ی انرژی در فنرها اطلاعاتی را به دست بیاورید. 

همچنین فنرها برای این که در وسایل مختلف و صنعت‌های مختلف بتوانند مورد استفاده قرار بگیرند و به کار بروند، باید در اندازه‌های مختلفی طراحی شوند و در دست تولید و ساخت قرار بگیرند. شما می‌توانید برخی از سایزها و ابعاد فنرهای طراحی شده و تولید شده توسط تیم ما را در اینستاگرام مشاهده کنید.

همچنین یک سری معیارها وجود دارد که طراحان باید در زمان طراحی فنر حتما به آن توجه کنند. از میان معیارهای مختلفی که برای ساختن انواع فنر وجود دارد، می‌توانیم چند مورد را در زیر برای شما بیان کنیم. 

 • شیوه‌ی بسته شدن یک فنر به صورت کامل 
 • جهت قرار گرفتن مارپیچ‌های فنر 
 • فاصله‌‌ای که باید برای بیت مارپیچ‌ها وجود داشته باشد. 
 • و‌… 

 

آشنایی با طراحی فنر های مختلف

 

طراحی انواع مختلف فنر 

امروزه انواع مختلفی از فنرها طراحی و ساخته می‌شوند و همین هم باعث شده تا وسایل بتوانند خیلی بهتر و دقیق‌تر کار کنند و نیازهای افراد را برطرف کنند. کار کردن وسایل به صورت دقیق و بی‌نقص تا قبل از ساخته شدن فنرها کمی سخت و دشوار بود.

اما بعد از طراحی فنر در مدل‌ها و سایزهای مختلف و ساخت آن‌ها با دستگاه تولید فنر این کار خیلی راحت‌تر انجام شد و حتی وسایل و تجهیزات جدیدی نیز با کمک این فنرها ساخته شده‌اند. این موضوع نشان‌ می‌دهد که طراحی کردن فنرها و دست کردن به اصول موجود در طراحی این فنرها اهمیت زیادی دارد. طراحی کردن فنرها در مدل‌های مختلف کمک کرد که افراد بتوانند از فنرهایی کاملا اصولی در وسایلشان استفاده کنند. در ادامه راجع به طراحی فنرهای مختلف با شما بیشتر صحبت می‌کنیم‌.

طراحی فنر فشاری

فنر فشاری یکی از انواع مختلف فنرها است که طراحی تولید آن توانسته است کمک زیادی به عملکرد هر وسیله بکند. طراحی فنر فشاری نیازمند داشتن دانش و مهارت در این زمینه است. طراحان در زمان طراحی کردن این نوع از فنرها باید به چندین مورد مهم دقت کنند تا فنری که طراحی می‌کنند بسیار عالی و باکیفیت باشد. از جمله نکته‌های خیلی مهم که در طراحی فنر حتما باید منظور شده و مورد توجه قرار بگیرد، می‌توانیم موارد زیر را برای شما بازگو کنیم. 

 • زمانی که یک فنر فشاری را می‌خواهید طراحی کنید باید به اینکه مشتریان و استفاده کنندگان از فنر چه نیازی دارند و قصد دارند برای برطرف کردن چه نیازی از آن استفاده کنند دقت کنید. برای اطلاعات بیشتر به صفحه نکات خرید فنر فشاری مراجعه کنید.
 • انتخاب کردن مواد مناسب هم مورد بعدی است. شما می‌توانید سیم مفتول فنری را برای طراحی و ساخت فنر در نظر بگیرید. 
 • محاسبه کردن ابعاد مناسب و دقت در کشیدن و طراحی شکل فنر 

 

طراحی فنر کششی

طراحی فنر کششی

طراحی هر مدل فنر نیاز به دقت و توجه بالایی دارد و طراحی کردن فنر کششی نیز از این مورد مستثنی نیست. طراحی فنر کاری است که نیازمند دقت و توجه بالاست و بدون دقت و توجه و مهارت نمی‌توان آن را با خوبی انجام داد. 

چند نکته مهم در زمان طراحی این مدل فنر وجود دارد که بسیاری از شرکت‌های ساخت فنر در تهران و دیگر شهرها به آن توجه زیادی می‌کنند. این چند نکته را خیلی خلاصه و کوتاه برای شما بیان می‌کنیم. 

 1. توجه کردن به نیازهای افراد برای استفاده از فنر 
 2. استفاده کردن از مواد مناسب و باکیفیت و موثر در کشسانی فوق العاده فنر 
 3. محاسبه کردن ابعاد و کشیدن شکل فنر به درستی و دقیق 
 4. در نظر گرفتن یک سری تغییرات شکل فنر در صورت دیدن حرارت 

طراحی فنر پیچشی

هر طراحی در زمان طراحی کردن فنر پیچشی به یک سری نکات خیلی مهم توجه می‌کند که بسیار در کیفیت فنر تاثیر می‌گذارند. طراحان وظیفه‌ای که بر عهده دارند طراحی کردن اصولی این فنر است و نظارت کردن بر نحوه تولید فنر بر عهده‌ی اشخاص دیگری است که در ساخت فنر مشارکت دارند. 

طراحان باید دقت کنند که طراحی و ابعاد فنر را بر اساس نیاز شخص سفارش دهنده یا مشتری انجام بدهند و با انجام دقیق این کار بهترین فنر را برای استفاده مشتری طراحی کنند. اگر طراحی این فنرها دقیق و اصولی نباشد پس از ساخت و استفاده می‌تواند برای استفاده کنندگان مشکلاتی را به وجود بیاورد.

 

طراحی فنر فرم دار

 

طراحی فنر فرم دار

یکی از انواع فنرهای بسیار کاربردی فنر فرم دار است که کاربردهای آن‌در وسایل مختلف بسیار زیاد است. در زمان طراحی فنر طراح باید تنها بر روی طراحی فنر دقت و تمرکز کند و به هیچ چیزی جز این مورد دقت نکند. این مورد باعث می‌شود که مزیت‌های یک فنر بیشتر شود و مشتری در زمان بررسی مزایا و معایب فنر  متوجه شود که مزیت آن بیشتر از معایب آن باشد و خرید آن به صرفه و مطلوب به نظر برسد. بنابراین طراحی فنر که توسط یک طراح ماهر انجام شده باشد تاثیر زیادی در کیفیت و کارایی آن می‌گذارد. 

طراحی فنر توسط شرکت کبیر فنر

طراحی کردن فنرهای مختلفی همچون فنر شاخکی، فنر دوقلو، فنر حلزونی، فنر هالوژن، فنر کوچک و فنر مارپیچ و… یکی از کارهای سخت و دشواری است که هر شرکتی از عهده‌ی انجام آن برنمی‌اید. اما شرکت کبیر فنر به واسطه‌ی داشتن طراحان ماهر توانسته طراحی این فنرها را انجام داده و با ساخت این فنرها با موادی باکیفیت فنرهایی بسیار کاربردی را بسازد. 

کلام آخر 

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با طراحی فنر آشنا کنیم و برای شما بیان کردیم که یک طراح حرفه‌ای به نکته‌های زیادی همچون سختی فنر و حد کشسانی فنر و… در زمان طراحی کردن فنر باید توجه کند تا پس از قرار گرفتن طراحی انجام شده در جریان ساخت و تولید مشکلی پیش نیامده و فنر تولید شده بسیار پرکاربرد باشد. 

یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه‌ی طراحی فنر و ساخت فنرهای مختلف شرکت کبیر فنر است ‌که شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این شرکت قسمت در نظر گرفته شده تحت عنوان درباره شرکت کبیر فنر را مطالعه کنید تا با شرکت و بورس فنر های طراحی و تولید شده توسط آن‌ها بیشتر آشنا شدید. 

برای سفارش طراحی و تولید فنرهای مختلف هم می‌تونید از طریق تماس با کبیر فنر این کار را انجام بدهید. از همراهی کردن ما تا آخر این مطالب از شما بسیار تشکر می‌کنیم. 

keyboard_arrow_up